G3VM-351D
End of Life
Solid State Relays - PCB Mount MOSFET SOLID STATE
Manufacturer:
Mfr Part:
G3VM351D
TTI Part:
G3VM-351D
Similar
ManufacturerOmron
Product CategorySolid State Relays - PCB Mount
PackagingBulk
Mounting StylePCB Mount
Load Current Rating120 mA
Load Voltage Rating350 VAC, 350 VDC
Relay Contact Form1 Form A (SPST-NO)
Control Voltage Range1 VDC to 1.3 VDC
Package / CaseSMD DIP-4
Output TypeMOSFET
Input Current7.5 mA
Minimum Operating Temperature- 20 C
Maximum Operating Temperature+ 65 C
Length6.4 mm (0.252 in)
Width4.58 mm (0.18 in)
Height3.65 mm (0.144 in)