G3VM-201FR
Solid State Relays - PCB Mount DIP8 200V 1.5A 9.66x3.65x6.4mm
Manufacturer:
Mfr Part:
G3VM201FR
TTI Part:
G3VM-201FR
Similar
ManufacturerOmron
Product CategorySolid State Relays - PCB Mount
PackagingBulk
Mounting StylePCB Mount
Load Current Rating1.5 A
Load Voltage Rating200 VAC, 200 VDC
Relay Contact Form1 Form A (SPST-NO)
Control Voltage Range1.5 VDC to 1.8 VDC
Package / CaseDIP-8
Output TypeMOSFET
Input Current30 mA
Minimum Operating Temperature- 40 C
Maximum Operating Temperature+ 110 C
Length9.66 mm (0.38 in)
Width6.4 mm (0.252 in)
Height3.65 mm (0.144 in)