HE2AN-Q-DC12V
Industrial Relays 25A 12VDCDPST NON-LATCHING
Datasheet
HE2AN-Q-DC12V DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | Panasonic | |
| Product Category | Industrial Relays | |
| Mounting Style | Panel Mount | |
| Product | Power Relays | |
| Type | High Capacity | |
| Contact Termination | Screw | |
| Relay Contact Form | 2 Form A (DPST-NO) | |
| Contact Current Rating | 20 A | |
| Coil Termination | Screw | |
| Coil Type | Non-Latching | |
| Coil Voltage | 12 VDC | |
| Coil Resistance | 75 Ohms | |
| Coil Current | 160 mA | |
| Switching Voltage | 277 VAC, 30 VDC | |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO) | |
| Series | HE | |
| Length | 60 mm | |
| Width | 33 mm | |
| Height | 35 mm | |
| Packaging | Bulk | |
| Power Consumption | 1.92 W | |