AC0402FR-07100RL
Thick Film Resistors - SMD 100 Ohms 1/16 W 50 V 1% 0402 100 PPM / C - 55 C + 155 C AEC-Q200
Manufacturer:
Mfr Part:
AC0402FR-07100RL
TTI Part:
AC0402FR-07100RL
EDA / CAD Models
Alternate Part Number
RK73H1ETTP1000F
Specifications
DescriptionProduct Attribute
Similar
ManufacturerYAGEO
Product CategoryThick Film Resistors - SMD
PackagingReel
SeriesAC
Resistance100 Ohms
Power Rating62.5 mW (1/16 W)
Tolerance1 %
Temperature Coefficient100 PPM / C
Minimum Operating Temperature- 55 C
Maximum Operating Temperature+ 155 C
Voltage Rating50 V
Case Code - in0402
Case Code - mm1005
Length1 mm (0.039 in)
Width0.5 mm (0.02 in)
Height0.32 mm (0.013 in)