VDMY10A1
LED Displays & Accessories 7-Seg Yellow 587nm Common Anode
Datasheet
VDMY10A1 DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | Vishay | |
| Product Category | LED Displays & Accessories | |
| Product | LED Displays | |
| Display Type | 7 Segment | |
| Number of Digits | 1 Digit | |
| Character Size | 10 mm | |
| Illumination Color | Yellow | |
| Wavelength | 587 nm | |
| Configuration | Common Anode | |
| Luminous Intensity | 2750 ucd | |
| If - Forward Current | 25 mA | |
| Vf - Forward Voltage | 2 V | |
| Maximum Operating Temperature | + 105 C | |
| Minimum Operating Temperature | - 35 C | |
| Series | VDMx10A1 | |
| Packaging | Bulk | |
| Moisture Sensitive | Yes | |
| Power Consumption | 70 mW | |
| Product Type | LED Displays | |
| Subcategory | Displays | |
| Touch Panel | Without Touch Panel | |
| Viewing Area - W x H | 13 mm x 9.8 mm |