VS-401CNQ045PBF
Schottky Diodes & Rectifiers 400 Amp 45 Volt Common Cathode
Datasheet
VS-401CNQ045PBF DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | Vishay | |
| Product Category | Schottky Diodes & Rectifiers | |
| Product | Schottky Rectifiers | |
| Mounting Style | Screw Mount | |
| Package / Case | TO-244 | |
| Configuration | Dual Anode Common Cathode | |
| Technology | Si | |
| If - Forward Current | 400 A | |
| Vrrm - Repetitive Reverse Voltage | 45 V | |
| Vf - Forward Voltage | 760 mV | |
| Ifsm - Forward Surge Current | 25 kA | |
| Ir - Reverse Current | 20 mA | |