K300B5C5
Contactors - Electromechanical 300AMP SPST NO 28VDC GASKT SEAL CONTACTOR
Datasheet
K300B5C5 DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity | |
| Product Category | Contactors - Electromechanical | |
| Relay Contact Form | 1 Form X (SPST-NO-DM) | |
| Coil Voltage | 28 VDC | |
| Contact Current Rating | 300 A | |
| Coil Type | DC Type, Latching | |
| Switching Voltage | 28 VDC | |
| Series | HARTMAN K | |
| Coil Current | 650 mA | |
| Coil Resistance | 86.5 Ohms | |