C2012X8R1C105K125AB
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 0805 16V 1uF X8R 10% T: 1.25mm
Manufacturer:
Mfr Part:
C2012X8R1C105K125AB
TTI Part:
C2012X8R1C105K125AB
Similar
ManufacturerTDK
Product CategoryMultilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Capacitance1 uF
Voltage Rating DC16 VDC
DielectricX8R
Tolerance10 %
Case Code - in0805
Case Code - mm2012
Termination StyleSMD/SMT
TerminationStandard
Minimum Operating Temperature- 55 C
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Length2 mm (0.079 in)
Width1.25 mm (0.049 in)
Height1.25 mm (0.049 in)