C1608X7R1H104K080AA
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 0603 50VDC 0.1uF 10% X7R 0.8mm
Manufacturer:
Mfr Part:
C1608X7R1H104K080AA
TTI Part:
C1608X7R1H104K080AA
EDA / CAD Models
Alternate Part Number
C1608X7R1H104K080DA
Specifications
DescriptionProduct Attribute
Similar
ManufacturerTDK
Product CategoryMultilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Capacitance0.1 uF
Voltage Rating DC50 VDC
DielectricX7R
Tolerance10 %
Case Code - in0603
Case Code - mm1608
Termination StyleSMD/SMT
TerminationStandard
Minimum Operating Temperature- 55 C
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Length1.6 mm (0.063 in)
Width0.8 mm (0.031 in)
Height0.8 mm (0.031 in)