293D107X96R3D2TE3
Tantalum Capacitors - Solid SMD 100uF 6.3volts 10% D case Molded
Manufacturer:
Mfr Part:
293D107X96R3D2TE3
TTI Part:
293D107X96R3D2TE3
EDA / CAD Models
Alternate Part Number
TAJD107K006RNJ
Specifications
DescriptionProduct Attribute
Similar
ManufacturerVishay
Product CategoryTantalum Capacitors - Solid SMD
PackagingReel
Series293D
Capacitance100 uF
Voltage Rating DC6.3 VDC
Tolerance10 %
ESR700 mOhms
Case Code - in2917
Case Code - mm7343
Mfr Case CodeD Case
Length7.3 mm (0.287 in)
Width4.3 mm (0.169 in)
Height2.8 mm (0.11 in)
Minimum Operating Temperature- 55 C
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Termination StyleSMD/SMT
Dissipation Factor DF6
Leakage Current6 uA
Product TypeTantalum Capacitors
ProductTantalum Solid Standard Grade - Other Various
Ripple Current460 mA