BACC63CT15-19SA
Circular MIL Spec Connector
Datasheet
BACC63CT15-19SA DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | Souriau | |
| Product Category | Circular MIL Spec Connector | |
| Number of Positions | 19 Position | |
| Contact Gender | Socket (Female) | |
| Insert Arrangement | 15-19 | |
| Product | Plugs | |
| Shell Size | 15 | |
| Shell Style | Straight | |
| MIL Type | MIL-DTL-38999 III | |
| Termination Style | Crimp | |
| Mounting Style | Cable | |
| Current Rating | 7.5 A | |
| Contact Plating | Gold | |
| Contact Material | Copper Alloy | |
| Series | BACC63CT | |
| Packaging | Each | |
| Mating Style | Threaded | |
| Mounting Angle | Straight | |
| Product Type | Circular MIL Spec Connector | |
| Shell Material | Aluminum | |
| Shell Plating | Nickel | |
| Subcategory | Circular Connectors | |
| Wire Gauge | 24 AWG to 20 AWG |