PESD0402-140.
ESD Protection Diodes / TVS Diodes 14 VDC 40V- CLMP .25PF 250V-T
Manufacturer:
Mfr Part:
PESD0402-140
TTI Part:
PESD0402-140.
EDA / CAD Models
Alternate Part Number
PESD0402-140
Specifications
DescriptionProduct Attribute
Similar
ManufacturerLittelfuse
Product CategoryESD Protection Diodes / TVS Diodes
PackagingCut Tape
ProductESD Suppressors
SubcategoryESD Protection Diodes / TVS Diodes
Export and Environmental Classification
AttributeDescription
Country of OriginTaiwan (China)
RoHS CompliantRoHS Per Exemption
RoHS Per Exemption
RoHS Exemption NumberN/A
Lead(PB) in TerminalsNo
Lead Free
REACH SVHCNo
REACH Substance NameN/A
Documents
EDA / CAD Models
200In Stock
Select a Package Option
Please adjust quantity to minimum and multiple values.
Quantity
---
Unit Price
---
Ext. Price
Reel
(Minimum: 10,000 / Multiples: 10,000)
Quantity Unit PriceExt. Price
Need more?
Cut Tape / ezReel
(Minimum: 20 / Multiples: 10)
Quantity Unit PriceExt. Price
ezReel is a 7" reel with leader and trailer.