ERJ-P06J561V
Thick Film Resistors - SMD 0805 560ohms 0.5W 5% AEC-Q200
Manufacturer:
Mfr Part:
ERJ-P06J561V
TTI Part:
ERJ-P06J561V
PackagingReel
SeriesERJ-P
Resistance560 Ohms
Power Rating500 mW (1/2 W)
Tolerance5 %
Temperature Coefficient200 PPM / C
Minimum Operating Temperature- 55 C
Maximum Operating Temperature+ 155 C
Voltage Rating400 V
Case Code - in0805
Case Code - mm2012
Length2 mm (0.079 in)
Width1.2 mm (0.047 in)
Height0.6 mm (0.024 in)