ERJ-8GEYJ272V
Not Recommended for New Designs
Thick Film Resistors - SMD 1206 2.7Kohms 5% AEC-Q200
Datasheet
ERJ-8GEYJ272V DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | Panasonic | |
| Product Category | Thick Film Resistors - SMD | |
| Packaging | Reel | |
| Series | ERJ-xGE | |
| Resistance | 2.7 kOhms | |
| Power Rating | 250 mW (1/4 W) | |
| Tolerance | 5 % | |
| Temperature Coefficient | 200 PPM / C | |
| Minimum Operating Temperature | - 55 C | |
| Maximum Operating Temperature | + 155 C | |
| Voltage Rating | 200 V | |
| Case Code - in | 1206 | |
| Case Code - mm | 3216 | |
| Length | 3.2 mm (0.126 in) | |
| Width | 1.6 mm (0.063 in) | |
| Height | 0.6 mm (0.024 in) | |