ERJ-8GEYJ272V
Not Recommended for New Designs
Thick Film Resistors - SMD 1206 2.7Kohms 5% AEC-Q200
Manufacturer:
Mfr Part:
ERJ-8GEYJ272V
TTI Part:
ERJ-8GEYJ272V
PackagingReel
SeriesERJ-xGE
Resistance2.7 kOhms
Power Rating250 mW (1/4 W)
Tolerance5 %
Temperature Coefficient200 PPM / C
Minimum Operating Temperature- 55 C
Maximum Operating Temperature+ 155 C
Voltage Rating200 V
Case Code - in1206
Case Code - mm3216
Length3.2 mm (0.126 in)
Width1.6 mm (0.063 in)
Height0.6 mm (0.024 in)