ERJ-3EKF1003V
Thick Film Resistors - SMD 0603 100Kohms 1% AEC-Q200
Manufacturer:
Mfr Part:
ERJ-3EKF1003V
TTI Part:
ERJ-3EKF1003V
EDA / CAD Models
Alternate Part Number
CRCW0603100KFKEA
Specifications
DescriptionProduct Attribute
PackagingReel
SeriesERJ-xE
Resistance100 kOhms
Power Rating100 mW (1/10 W)
Tolerance1 %
Temperature Coefficient100 PPM / C
Minimum Operating Temperature- 55 C
Maximum Operating Temperature+ 155 C
Voltage Rating75 V
Case Code - in0603
Case Code - mm1608
Length1.6 mm (0.063 in)
Width0.8 mm (0.031 in)
Height0.45 mm (0.018 in)