ERJ-2RKF1000X
Thick Film Resistors - SMD 0402 100ohms 1% AEC-Q200
Manufacturer:
Mfr Part:
ERJ-2RKF1000X
TTI Part:
ERJ-2RKF1000X
EDA / CAD Models
Alternate Part Number
CRCW0402100RFKEE
Specifications
DescriptionProduct Attribute
Similar
ManufacturerPanasonic
Product CategoryThick Film Resistors - SMD
PackagingReel
SeriesERJ-2Rx
Resistance100 Ohms
Power Rating100 mW (1/10 W)
Tolerance1 %
Temperature Coefficient100 PPM / C
Minimum Operating Temperature- 55 C
Maximum Operating Temperature+ 155 C
Voltage Rating50 V
Case Code - in0402
Case Code - mm1005
Length1 mm (0.039 in)
Width0.5 mm (0.02 in)
Height0.35 mm (0.014 in)