EEU-FC1J470B
Aluminum Electrolytic Capacitors - Radial Leaded 47uF 63V
Datasheet
EEU-FC1J470B DatasheetSpecifications
| Capacitance | 47 uF | |
| Voltage Rating DC | 63 VDC | |
| Diameter | 8 mm | |
| Length | 11.5 mm | |
| Lead Spacing | 5 mm | |
| Product | Low Impedance Electrolytic Capacitors | |
| Life | 2000 Hour | |
| Tolerance | 20 % | |
| Ripple Current | 405 mA | |
| ESR | 342 mOhms | |