EEU-FC1C332S
Aluminum Electrolytic Capacitors - Radial Leaded 3300uF 16volts AEC-Q200
Datasheet
EEU-FC1C332S DatasheetSpecifications
| Capacitance | 3300 uF | |
| Voltage Rating DC | 16 VDC | |
| Diameter | 18 mm | |
| Length | 20 mm | |
| Lead Spacing | 7.5 mm | |
| Product | Low Impedance Electrolytic Capacitors | |
| Life | 5000 Hour | |
| Tolerance | 20 % | |
| Ripple Current | 2.49 A | |
| ESR | 28 mOhms | |