EEU-EB1H3R3SH
Aluminum Electrolytic Capacitors - Radial Leaded 3.3uF 50volts AEC-Q200
Datasheet
EEU-EB1H3R3SH DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | Panasonic | |
| Product Category | Aluminum Electrolytic Capacitors - Radial Leaded | |
| Capacitance | 3.3 uF | |
| Voltage Rating DC | 50 VDC | |
| Diameter | 5 mm | |
| Length | 11 mm | |
| Lead Spacing | 2.5 mm | |
| Product | General Purpose Electrolytic Capacitors | |
| Life | 5000 Hour | |
| Tolerance | 20 % | |
| Ripple Current | 18 mA | |