EEE-FK1E101XP
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 100uF 25V
Manufacturer:
Mfr Part:
EEE-FK1E101XP
TTI Part:
EEE-FK1E101XP
EDA / CAD Models
Alternate Part Number
UUD1E101MCL1GS
Specifications
DescriptionProduct Attribute
Similar
ManufacturerPanasonic
Product CategoryAluminum Electrolytic Capacitors - SMD
Capacitance100 uF
Voltage Rating DC25 VDC
Diameter6.3 mm (0.248 in)
Length7.7 mm (0.303 in)
Life2000 Hour
ProductHigh Temp Electrolytic Capacitors
Tolerance20 %
Ripple Current280 mA
ESR340 mOhms
Minimum Operating Temperature- 55 C
Maximum Operating Temperature+ 105 C
Height7.7 mm