ECA-1CM472
Aluminum Electrolytic Capacitors - Radial Leaded 4700uF 16V
Datasheet
ECA-1CM472 DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | Panasonic | |
| Product Category | Aluminum Electrolytic Capacitors - Radial Leaded | |
| Capacitance | 4700 uF | |
| Voltage Rating DC | 16 VDC | |
| Diameter | 16 mm | |
| Length | 25 mm | |
| Lead Spacing | 7.5 mm | |
| Product | General Purpose Electrolytic Capacitors | |
| Life | 2000 Hour | |
| Tolerance | 20 % | |
| Ripple Current | 1.36 A | |