35TQT56M
Tantalum Capacitors - Solid SMD 35V 56uF 20% 1200mA
Manufacturer:
Mfr Part:
35TQT56M
TTI Part:
35TQT56M
Similar
ManufacturerPanasonic
Product CategoryTantalum Capacitors - Solid SMD
PackagingReel
SeriesTQT
Capacitance56 uF
Voltage Rating DC35 VDC
Tolerance20 %
ESR100 mOhms
Case Code - in2917
Case Code - mm7343
Mfr Case CodeD Case
Length7.3 mm (0.287 in)
Width4.3 mm (0.169 in)
Height1.4 mm (0.055 in)
Minimum Operating Temperature- 55 C
Maximum Operating Temperature+ 105 C
Termination StyleSMD/SMT
Dissipation Factor DF0.1
Leakage Current196 uA
Moisture SensitiveYes
Package / Case2917 (7343 metric)
Product TypeTantalum Capacitors
ProductConductive Polymer Tantalum Solid Capacitors
Ripple Current1.2 A