G6K-2P-Y-DC12
Low Signal Relays - PCB ThruHole NoLatch 3.2 DPDT 12VDC 100mW
Manufacturer:
Mfr Part:
G6K2PYDC12
TTI Part:
G6K-2P-Y-DC12
Similar
ManufacturerOmron
Product CategoryLow Signal Relays - PCB
PackagingTube
ProductLow Profile Relays
TypeMiniature
Coil Voltage12 VDC
Relay Contact Form2 Form C (DPDT-NO, NC)
Contact Rating300 mA, 1 A
Contact Current Rating1 A
Maximum Switching Current1 A
Coil Current9.1 mA
Coil TypeNon-Latching
Power Consumption100 mW