G6C1114PUSDC24
General Purpose Relays 10 AMP 24VDC SPST-NO SEALED
Datasheet
G6C1114PUSDC24 DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | Omron | |
| Product Category | General Purpose Relays | |
| Product | Power Relays | |
| Type | Standard | |
| Coil Voltage | 24 VDC | |
| Relay Contact Form | 1 Form A (SPST-NO) | |
| Contact Current Rating | 10 A | |
| Contact Termination | Solder Pin | |
| Mounting Style | Through Hole | |
| Switching Voltage | 125 VDC, 380 VAC | |
| Coil Termination | Solder Pin | |
| Coil Type | Non-Latching | |
| Coil Resistance | 2.88 kOhms | |
| Coil Current | 8.3 mA | |
| Contact Material | Silver Alloy (Ag) | |
| Series | G6C | |
| Length | 20 mm | |
| Width | 15 mm | |
| Height | 10 mm | |
| Packaging | Bulk | |
| Power Consumption | 200 mW | |