G2RL-1A-E-CF-DC24
General Purpose Relays .
Datasheet
G2RL-1A-E-CF-DC24 DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | Omron | |
| Product Category | General Purpose Relays | |
| Product | Power Relays | |
| Type | Low Profile | |
| Coil Voltage | 24 VDC | |
| Relay Contact Form | 1 Form A (SPST-NO) | |
| Contact Current Rating | 16 A | |
| Contact Termination | Solder Pin | |
| Mounting Style | Through Hole | |
| Switching Voltage | 440 VAC, 300 VDC | |
| Coil Termination | Solder Pin | |
| Coil Type | Non-Latching | |
| Coil Resistance | 11 Ohms | |
| Coil Current | 21.8 mA | |
| Contact Material | Silver Alloy (Ag) | |
| Series | G2RL | |
| Length | 29 mm | |
| Width | 12.7 mm | |
| Height | 15.7 mm | |
| Power Consumption | 53 mW | |