G2R-1A-DC12
General Purpose Relays SPST-NO 10A ThruHole 12VDC 275 Ohm.
Manufacturer:
Mfr Part:
G2R-1A-DC12
TTI Part:
Not Assigned
Similar
ManufacturerOmron
Product CategoryGeneral Purpose Relays
ProductPower Relays
TypeStandard
Coil Voltage12 VDC
Relay Contact Form1 Form A (SPST-NO)
Contact Current Rating10 A
Contact TerminationSolder Pin
Mounting StyleThrough Hole
Switching Voltage380 VAC, 125 VDC
Coil TerminationSolder Pin
Coil TypeNon-Latching
Coil Resistance275 Ohms
Coil Current43.6 mA
Contact MaterialSilver Cadmium Oxide (AgCdO)
SeriesG2R
Length29 mm
Width12.7 mm
Height25.3 mm
Power Consumption530 mW