L50J500E
Wirewound Resistors - Chassis Mount 50watt 500ohm 5% High Power
Datasheet
L50J500E DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | Ohmite | |
| Product Category | Wirewound Resistors - Chassis Mount | |
| Resistance | 500 Ohms | |
| Power Rating | 50 W | |
| Voltage Rating | 1.625 kV | |
| Tolerance | 5 % | |
| Termination Style | Solder Lug | |
| Temperature Coefficient | 260 PPM / C | |
| Length | 102 mm | |
| Maximum Operating Temperature | + 350 C | |
| Series | 270 | |
| Packaging | Bulk | |
| Diameter | 14.3 mm | |