LLS2G101MELZ
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 400volts 100uF 85c 22x25x10L/S
Manufacturer:
Mfr Part:
LLS2G101MELZ
TTI Part:
LLS2G101MELZ
Similar
ManufacturerNichicon
Product CategoryAluminum Electrolytic Capacitors - Snap In
Capacitance100 uF
Voltage Rating DC400 VDC
Diameter22 mm (0.866 in)
Length25 mm (0.984 in)
Lead Spacing10 mm (0.394 in)
ProductAluminum Electrolytic Capacitors
Life3000 Hour
Tolerance20 %
Ripple Current950 mA
Minimum Operating Temperature- 25 C
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Number of Pins2 Pin
SeriesLLS
PackagingBulk
Dissipation Factor DF0.15
Leakage Current600 uA
Product TypeElectrolytic Capacitors
SubcategoryCapacitors
Termination StyleSnap In
Test Frequency120 Hz