GRM155R71H103KA88D
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 0.01 uF 50 VDC 10% 0402 X7R
Manufacturer:
Mfr Part:
GRM155R71H103KA88D
TTI Part:
GRM155R71H103KA88D
EDA / CAD Models
Alternate Part Number
GRM155R71H103KA88J
Capacitance0.01 uF
Voltage Rating DC50 VDC
DielectricX7R
Tolerance10 %
Case Code - in0402
Case Code - mm1005
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Length1 mm (0.039 in)
Width0.5 mm (0.02 in)
Height0.5 mm (0.02 in)