GRM033R61A105ME44D
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 1 uF 10 VDC 20% 0201 X5R
Manufacturer:
Mfr Part:
GRM033R61A105ME44D
TTI Part:
GRM033R61A105ME44D
EDA / CAD Models
Alternate Part Number
LMK063BBJ105MPLF
Specifications
DescriptionProduct Attribute
Similar
ManufacturerMurata
Product CategoryMultilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Capacitance1 uF
Voltage Rating DC10 VDC
DielectricX5R
Tolerance20 %
Case Code - in0201
Case Code - mm0603
Termination StyleSMD/SMT
TerminationStandard
Minimum Operating Temperature- 55 C
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Length0.6 mm (0.024 in)
Width0.3 mm (0.012 in)
Height0.3 mm (0.012 in)