GCM1885C1H101JA16D
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 100 pF 50 VDC 5% 0603 C0G (NP0) AEC-Q200
Manufacturer:
Mfr Part:
GCM1885C1H101JA16D
TTI Part:
GCM1885C1H101JA16D
EDA / CAD Models
Alternate Part Number
CGA3E2C0G1H101J080AA
Specifications
DescriptionProduct Attribute
Similar
ManufacturerMurata
Product CategoryMultilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Capacitance100 pF
Voltage Rating DC50 VDC
DielectricC0G (NP0)
Tolerance5 %
Case Code - in0603
Case Code - mm1608
Termination StyleSMD/SMT
TerminationStandard
Minimum Operating Temperature- 55 C
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Length1.6 mm (0.063 in)
Width0.8 mm (0.031 in)
Height0.8 mm (0.031 in)