GCM155R71H122KA37D
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 1200 pF 50 VDC 10% 0402 X7R AEC-Q200
Manufacturer:
Mfr Part:
GCM155R71H122KA37D
TTI Part:
GCM155R71H122KA37D
Similar
ManufacturerMurata
Product CategoryMultilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Capacitance1200 pF
Voltage Rating DC50 VDC
DielectricX7R
Tolerance10 %
Case Code - in0402
Case Code - mm1005
Termination StyleSMD/SMT
TerminationStandard
Minimum Operating Temperature- 55 C
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Length1 mm (0.039 in)
Width0.5 mm (0.02 in)
Height0.5 mm (0.02 in)