DFE21CCN2R2MELL
Power Inductors - SMD 2.2uH 20% 0.138ohm 2100mA
Manufacturer:
Mfr Part:
DFE21CCN2R2MELL
TTI Part:
DFE21CCN2R2MELL
Similar
ManufacturerMurata
Product CategoryPower Inductors - SMD
Package / Case0805 (2012 metric)
ShieldingShielded
Inductance2.2 uH
Tolerance20 %
Maximum DC Resistance138 mOhms
Saturation Current2.1 A
Minimum Operating Temperature- 40 C
Maximum Operating Temperature+ 125 C
TerminationStandard
Length2 mm
Width1.2 mm
Height0.8 mm
Core MaterialMetal Alloy
QualificationAEC-Q200
SeriesDFE21CCN_EL
PackagingReel
ApplicationPower
Case Code - in0805
Case Code - mm2012
Mounting StylePCB Mount
Product TypePower Inductors - SMD
ProductPower Inductors
SubcategoryInductors, Chokes & Coils
Termination StyleSMD/SMT
Test Frequency1 MHz