BPM15-120-Q12P-C
End of Life
DC/DC Converters - Through Hole 9V-36VIN 12VOUT 15W
Manufacturer:
Mfr Part:
BPM15-120-Q12P-C
TTI Part:
BPM15-120-Q12P-C
Similar
ManufacturerMurata
Product CategoryDC/DC Converters - Through Hole
IsolationIsolated
Number of Outputs2 Output
Output Power15 W
Input Voltage, Nominal24 V
Input Voltage - Min9 V
Input Voltage - Max36 V
Output Voltage-Channel 112 V
Output Current-Channel 1625 mA
Output Voltage-Channel 2- 12 V
Output Current-Channel 2625 mA
Isolation Voltage1.6 kV
Length25.4 mm (1 in)
Width25.4 mm (1 in)
Height10.16 mm (0.4 in)
IndustryIndustrial
SeriesBPM15
Dimensions25.4 mm x 25.4 mm x 10.16 mm
Input Voltage9 V to 36 V