MDNA140P2200TG
Diode Modules 140A 2200V TO-240AA PHASE LEG
Datasheet
MDNA140P2200TG DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | IXYS | |
| Product Category | Diode Modules | |
| Mounting Style | Screw Mount | |
| Package / Case | TO-240AA-3 | |
| Vr - Reverse Voltage | 2.2 kV | |
| Configuration | Phase Leg | |
| Vf - Forward Voltage | 1.18 V | |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C | |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C | |
| Packaging | Box | |
| Pd - Power Dissipation | 540 W | |