MD16200S-DKM2MM
Diode Modules 1600V 200A DUAL 34MM DK PCKAGE
Manufacturer:
Mfr Part:
MD16200S-DKM2MM
TTI Part:
MD16200S-DKM2MM
Similar
ManufacturerIXYS
Product CategoryDiode Modules
Mounting StyleScrew Mount
Vr - Reverse Voltage1.6 kV
Vf - Forward Voltage1.5 V
Minimum Operating Temperature- 40 C
Maximum Operating Temperature+ 150 C
SeriesMD16200S
PackagingBulk
Output Current200 A