L50QS300.V
Industrial & Electrical Fuses 300A 500VAC 500VDC FF L50QS POWR-SPEED
Manufacturer:
Mfr Part:
L50QS300.V
TTI Part:
L50QS300.V
Similar
ManufacturerLittelfuse
Product CategoryIndustrial & Electrical Fuses
SeriesL50QS
ProductSpecialty Fuses
Current Rating300 A
Voltage Rating AC500 VAC
Fuse TypeFast Blow
Voltage Rating DC500 VDC
Interrupt Rating200 kA
Body StyleRound Body Fuses
Mounting StyleStud
Termination StyleBolt Down
Fuse Size / Group38.1 mm x 110.31 mm
Indicator StyleWithout Indicator
PackagingBulk
Diameter38.1 mm
Length110.31 mm