CCMR.500TXP
Industrial & Electrical Fuses .5A 600VAC 250VDC Time-Delay
Datasheet
CCMR.500TXP DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse | |
| Product Category | Industrial & Electrical Fuses | |
| Series | CCMR | |
| Product | Class CC Fuses | |
| Current Rating | 500 mA | |
| Voltage Rating AC | 600 VAC | |
| Fuse Type | Time Delay / Slow Blow | |
| Voltage Rating DC | 300 VDC | |
| Interrupt Rating | 20 kA, 200 kA | |
| Body Style | Cartridge Fuses | |
| Mounting Style | Holder | |
| Termination Style | Clip | |
| Fuse Size / Group | Class CC / CD | |
| Indicator Style | Without Indicator | |
| Packaging | Bulk | |
| Diameter | 10.3 mm | |
| Length | 38.1 mm | |