047706.3MXEP
Fuses with Leads - Through Hole 500Vac 400Vdc TL PT 5X20 6.3A
Manufacturer:
Mfr Part:
047706.3MXEP
TTI Part:
047706.3MXEP
Similar
ManufacturerLittelfuse
Product CategoryFuses with Leads - Through Hole
Series477
Current Rating6.3 A
Voltage Rating AC500 VAC
Fuse TypeTime Delay / Slow Blow
Body StyleLeaded Fuses
Voltage Rating DC400 VDC
Interrupt Rating500 A
Termination StyleAxial
Fuse Size / Group5 mm x 20 mm
Minimum Operating Temperature- 55 C
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Resistance10.97 Ohms
PackagingBulk
Diameter6 mm
Indicator StyleWithout Indicator
Length22.5 mm