0HEV015.ZXCD
Automotive Fuses 15A 450VDC LC HEV
Datasheet
0HEV015.ZXCD DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse | |
| Product Category | Automotive Fuses | |
| Fuse Size / Group | HEV Fuse | |
| Product | Electric Vehicle Fuses | |
| Current Rating | 15 A | |
| Voltage Rating DC | 450 VDC | |
| Mounting Style | Holder | |
| Termination Style | Cartridge (Non Standard) | |
| Fuse Type | Medium / Normal Blow | |
| Color | Blue | |
| Indicator Style | Element Window | |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C | |
| Maximum Operating Temperature | + 125 C | |
| Series | LC HEV | |
| Packaging | Tray | |
| Diameter | 10.3 mm | |
| Length | 38.9 mm | |