T521D107M025ATE040.
Tantalum Capacitors - Polymer 100UF 25V 20% ESR 40 7343-31
Manufacturer:
Mfr Part:
T521D107M025ATE040
TTI Part:
T521D107M025ATE040.
EDA / CAD Models
Alternate Part Number
T521D107M025ATE040
Specifications
DescriptionProduct Attribute
Similar
ManufacturerKEMET
Product CategoryTantalum Capacitors - Polymer
Capacitance100 uF
Voltage Rating DC25 VDC
Termination StyleSMD/SMT
Tolerance20 %
Case Code - in2917
ESR40 mOhms
Leakage Current250 uA
Height2.8 mm
Minimum Operating Temperature- 55 C
Maximum Operating Temperature+ 105 C
Case Code - mm7343
Mfr Case CodeD Case
SeriesT521
PackagingCut Tape
Dissipation Factor DF10
Length7.3 mm
Product TypeTantalum Capacitors
ProductTantalum Organic Polymer Low ESR
Ripple Current2.4 A
SubcategoryCapacitors
TradenameKO-CAP
TypeHigh Voltage Polymer Electrolytic Capacitor
Width4.3 mm