T491B226M016AT.
Tantalum Capacitors - Solid SMD 22uF 16V 20% B
Manufacturer:
Mfr Part:
T491B226M016AT
TTI Part:
T491B226M016AT.
EDA / CAD Models
Alternate Part Number
T491B226M016AT
Specifications
DescriptionProduct Attribute
Similar
ManufacturerKEMET
Product CategoryTantalum Capacitors - Solid SMD
PackagingCut Tape
SeriesT491
Capacitance22 uF
Voltage Rating DC16 VDC
Tolerance20 %
ESR2.2 Ohms
Case Code - in1411
Case Code - mm3528
Mfr Case CodeB Case
Length3.5 mm (0.138 in)
Width2.8 mm (0.11 in)
Height1.9 mm (0.075 in)