C0603C103K5RACTU
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 50V 0.01uF X7R 0603 10%
Manufacturer:
Mfr Part:
C0603C103K5RAC7867
TTI Part:
C0603C103K5RACTU
EDA / CAD Models
Alternate Part Number
C1608X7R1H103K080AA
Specifications
DescriptionProduct Attribute
Similar
ManufacturerKEMET
Product CategoryMultilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Capacitance0.01 uF
Voltage Rating DC50 VDC
DielectricX7R
Tolerance10 %
Case Code - in0603
Case Code - mm1608
Termination StyleSMD/SMT
TerminationStandard
Minimum Operating Temperature- 55 C
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Length1.6 mm (0.063 in)
Width0.8 mm (0.031 in)
Height0.8 mm (0.031 in)