C0603C101J5GACAUTO
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 50V 100pF C0G 0603 5% AEC-Q200
Manufacturer:
Mfr Part:
C0603C101J5GACAUTO
TTI Part:
C0603C101J5GACAUTO
EDA / CAD Models
Alternate Part Number
GCM1885C1H101JA16D
Specifications
DescriptionProduct Attribute
Similar
ManufacturerKEMET
Product CategoryMultilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Capacitance100 pF
Voltage Rating DC50 VDC
DielectricC0G (NP0)
Tolerance5 %
Case Code - in0603
Case Code - mm1608
Termination StyleSMD/SMT
TerminationStandard
Minimum Operating Temperature- 55 C
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Length1.6 mm (0.063 in)
Width0.8 mm (0.031 in)
Height0.8 mm (0.031 in)