SA56-11GWA
LED Displays & Accessories HI EFF GRN DIFFUSED
Datasheet
SA56-11GWA DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | Kingbright | |
| Product Category | LED Displays & Accessories | |
| Product | LED Displays | |
| Display Type | 7 Segment | |
| Number of Digits | 1 Digit | |
| Character Size | 0.56 in | |
| Module Size - W x H x T | 12.7 mm x 19.05 mm x 8 mm | |
| Illumination Color | Green | |
| Wavelength | 568 nm | |
| Configuration | Common Anode | |
| Luminous Intensity | 10500 ucd | |
| If - Forward Current | 10 mA | |
| Vf - Forward Voltage | 2.2 V | |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C | |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C | |
| Mounting Style | Through Hole | |
| Packaging | Tube | |
| Power Consumption | 62.5 mW | |
| Product Type | LED Displays | |
| Subcategory | Displays | |
| Touch Panel | Without Touch Panel | |
| Viewing Area - W x H | 8 mm x 14.22 mm |