FTR-K1CK012W
General Purpose Relays POWER
Datasheet
FTR-K1CK012W DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | FCL Components | |
| Product Category | General Purpose Relays | |
| Product | Power Relays | |
| Type | Standard | |
| Coil Voltage | 12 VDC | |
| Relay Contact Form | 1 Form C (SPDT-NO, NC) | |
| Contact Current Rating | 16 A | |
| Contact Termination | Solder Pin | |
| Mounting Style | Through Hole | |
| Switching Voltage | 440 VAC, 300 VDC | |
| Coil Termination | Solder Pin | |
| Coil Type | Non-Latching | |
| Coil Resistance | 360 Ohms | |
| Contact Material | Silver Tin Oxide (AgSnO) | |
| Series | FTR-K1 | |
| Length | 29 mm | |
| Width | 12.7 mm | |
| Height | 15.7 mm | |
| Packaging | Tray | |
| Power Consumption | 4 mW | |