FTR-B3GA024Z
Low Signal Relays - PCB SIGNAL
Datasheet
FTR-B3GA024Z DatasheetSpecifications
| Description | Product Attribute | Similar |
|---|---|---|
| Manufacturer | FCL Components | |
| Product Category | Low Signal Relays - PCB | |
| Packaging | Tube | |
| Product | Low Profile Relays | |
| Type | Miniature | |
| Coil Voltage | 24 VDC | |
| Relay Contact Form | 2 Form C (DPDT-NO, NC) | |
| Contact Rating | 1 A | |
| Contact Current Rating | 2 A | |
| Maximum Switching Current | 1 A | |
| Coil Type | Non-Latching | |
| Power Consumption | 230 mW | |