HDP24-24-23PE-L017
Automotive Connectors RECP ASM
Datasheet
HDP24-24-23PE-L017 DatasheetSpecifications
| Accessory Type | Plug Housing | |
| Number of Positions | 23 Position | |
| Termination Style | Crimp | |
| Wire Gauge Min | 20 AWG | |
| Wire Gauge Max | 14 AWG | |
| Series | HDP20 | |
| Packaging | Tray | |
| Application | Wire to Panel | |
| Contact Gender | Without Pin Contacts | |
| Current Rating | 13 A | |
| Dimensions | 50.8 mm x 47.63 mm x 58.67 mm | |
| Flammability Rating | UL 94 V-0 | |
| Height | 47.63 mm | |
| Housing Material | Polyamide (PA) | |
| Ingress Protection | IP67 | |
| Length | 58.67 mm | |
| Type | Receptacle | |
| Voltage Rating | 250 V | |
| Width | 50.8 mm | |
| Wire Gauge Range | 14 AWG to 20 AWG |