HDP24-24-18PN
Automotive Connectors RECP ASM
Datasheet
HDP24-24-18PN DatasheetSpecifications
| Accessory Type | Plug Housing | |
| Number of Positions | 18 Position | |
| Termination Style | Crimp | |
| Wire Gauge Min | 20 AWG | |
| Wire Gauge Max | 8 AWG | |
| Series | HDP20 | |
| Packaging | Tray | |
| Application | Wire to Panel | |
| Contact Gender | Without Pin Contacts | |
| Current Rating | 13 A, 25 A, 60 A | |
| Dimensions | 50.8 mm x 47.63 mm x 41.86 mm | |
| Flammability Rating | UL 94 V-0 | |
| Height | 47.63 mm | |
| Housing Material | Polyamide (PA) | |
| Ingress Protection | IP67 | |
| Length | 41.86 mm | |
| Locking Mechanism | Integrated in Housing | |
| Material | Plastic | |
| Mating Gender | Plug | |
| Mating Part Number | HDP26-24-18 | |
| Type | Receptacle | |
| Voltage Rating | 250 V | |
| Width | 50.8 mm | |
| Wire Gauge Range | 8 AWG to 20 AWG |